Photos | Recap | Results | Boxscore

Men's University of Buffalo Stampede Invite 2011

September 17, 2011


Results by PCR Timing Service (www.pcrtiming.com)

Overall Finish List - Boys

8K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

11

Aaron Dinzeo California U

25:01.8

5:02/M

 

2

2

1

Zachary Ahart Buffalo

25:07.9

5:03/M

 

3

3

8

Alex Saavedra Buffalo

25:08.9

5:03/M

 

4

4

2

Dylan Conway Buffalo

25:16.0

5:05/M

 

5

5

7

Mike Pressler Buffalo

25:23.4

5:06/M

 

6

6

48

James Vavra Rochester

25:23.4

5:06/M

 

7

7

4

Andris Goncarovs Buffalo

25:29.2

5:08/M

 

8

8

6

Zach Krause Buffalo

25:42.2

5:10/M

 

9

9

41

Adam Pacheck Rochester

25:49.4

5:12/M

 

10

10

3

Brandon Cowles Buffalo

25:58.8

5:13/M

 

11

11

43

Frank Ramirez Rochester

26:04.7

5:15/M

 

12

12

49

Yuji Wakimoto Rochester

26:08.6

5:15/M

 

13

13

13

Timothy Lahmers California U

26:13.7

5:16/M

 

14

14

18

Cole Declerck Geneseo St

26:15.1

5:17/M

 

15

15

32

Dan Hamilton Rochester

26:24.5

5:19/M

 

16

16

28

John Bernstein Rochester

26:26.3

5:19/M

 

17

17

10

Savantuay Boyette California U

26:29.6

5:20/M

 

18

18

17

Tim Chambers Geneseo St

26:36.1

5:21/M

 

19

19

36

Paul Kintner Rochester

26:38.7

5:22/M

 

20

(> 7)

51

Jason Zayac Rochester

26:42.4

5:22/M

 

21

(> 7)

45

Mark Rollfs Rochester

26:45.0

5:23/M

 

22

20

58

Nick Masiello St Bonaventure

26:46.5

5:23/M

 

23

21

25

Kent Upham Geneseo St

26:49.3

5:24/M

 

24

(> 7)

47

Stephen Tewksbury Rochester

26:52.1

5:24/M

 

25

(> 7)

52

Andrew Zeccola Rochester

26:54.1

5:25/M

 

26

22

20

Sean Fischer Geneseo St

26:57.1

5:25/M

 

27

23

14

Nicholas Pezza California U

27:04.6

5:27/M

 

28

24

24

Cody Orton Geneseo St

27:08.8

5:28/M

 

29

(> 7)

40

Joseph Mozingo Rochester

27:09.3

5:28/M

 

30

(> 7)

33

Gregory Hartnett Rochester

27:11.2

5:28/M

 

31

(> 7)

31

David Delong Rochester

27:15.4

5:29/M

 

32

25

22

Mike Mattiucci Geneseo St

27:18.1

5:30/M

 

33

26

15

Abel Robinault California U

27:22.5

5:30/M

 

34

27

12

Morgan Huegel California U

27:23.6

5:31/M

 

35

(> 7)

30

Austin Davis Rochester

27:32.6

5:32/M

 

36

(> 7)

37

Brad Kowalczyk Rochester

27:37.1

5:33/M

 

37

(> 7)

42

Ethan Pacheck Rochester

27:37.2

5:33/M

 

38

(> 7)

26

Brian Barker Rochester

27:51.1

5:36/M

 

39

28

56

Steve Kibbe St Bonaventure

27:52.4

5:36/M

 

40

(> 7)

38

Matt Metz Rochester

27:56.9

5:37/M

 

41

(> 7)

44

James Rindfuss Rochester

28:20.8

5:42/M

 

42

(> 7)

29

Jonathan Cyganik Rochester

28:24.2

5:43/M

 

43

29

64

Harley Thompson St Bonaventure

28:26.1

5:43/M

 

44

(> 7)

35

Andrew Keene Rochester

28:37.6

5:45/M

 

45

(> 7)

39

James Meyers Rochester

28:39.2

5:46/M

 

46

30

61

Terence Petty St Bonaventure

29:06.0

5:51/M

 

47

31

60

Dan Myers St Bonaventure

29:09.3

5:52/M

 

48

32

53

Dan Egan St Bonaventure

29:23.7

5:55/M

 

49

33

65

Matt Trifoso St Bonaventure

29:29.7

5:56/M

 

50

(> 7)

46

Chris Taddeo Rochester

29:39.7

5:58/M

 

51

(> 7)

63

Nick Taylor St Bonaventure

29:42.8

5:59/M

 

52

34

21

Matt Knott Geneseo St

29:50.4

6:00/M

 

53

(> 7)

50

Robert Wright Rochester

29:51.9

6:00/M

 

54

(> 7)

66

Kyle Wilkinson St Bonaventure

30:13.1

6:05/M

 

55

(> 7)

59

Adam McDermott St Bonaventure

30:35.5

6:09/M

 

56

(> 7)

57

Corey Krajewski St Bonaventure

30:36.8

6:09/M

 

57

(> 7)

62

Brad Smith St Bonaventure

31:47.3

6:24/M

 

58

(> 7)

54

Peter Eller St Bonaventure

33:27.8

6:44/M

 

 

Overall Finish List - Boys

 

8K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

71

Jacob Hagen Alumni

25:37.2

5:09/M

 

2

2

70

Dan Giza Alumni

26:16.0

5:17/M

 

3

3

176

Tyler Murtha unattached

26:20.0

5:18/M

 

4

4

76

David Welby Alumni

27:20.6

5:30/M

 

5

5

67

Chris Allen Alumni

27:23.6

5:31/M

 

6

6

23

Kevin O'Connor unattached

27:31.4

5:32/M

 

7

7

222

Cord Sgaglio unattached

27:34.0

5:33/M

 

8

8

78

Mike Bakowski UB XC and Track Club

27:34.9

5:33/M

 

9

9

81

Robert Golightly UB XC and Track Club

27:42.4

5:34/M

 

10

10

96

Chaz Abad unattached

27:58.9

5:38/M

 

11

11

74

Ryan Poley Alumni

28:13.8

5:41/M

 

12

12

85

Ryan Koch UB XC and Track Club

28:16.3

5:41/M

 

13

13

99

Greg Printy unattached

28:23.5

5:43/M

 

14

14

97

Jonathon Bieber unattached

28:59.6

5:50/M

 

15

15

98

Anthony Pivarunas unattached

29:11.4

5:52/M

 

16

16

91

James Schuler UB XC and Track Club

29:16.8

5:53/M

 

17

17

69

Ryan Bloom Alumni

29:35.4

5:57/M

 

18

18

88

Grant Peehler UB XC and Track Club

29:44.2

5:59/M

 

19

19

94

Eric Niedermeier UB XC and Track Club

31:03.8

6:15/M

 

20

20

80

Patrick Glassman UB XC and Track Club

31:34.1

6:21/M

 

21

(> 7)

89

Andrew Puhacz UB XC and Track Club

31:37.0

6:22/M

 

22

(> 7)

93

Jack Bossung UB XC and Track Club

34:06.5

6:52/M

 

23

(> 7)

92

Sam Wells UB XC and Track Club

34:15.3

6:53/M

 

24

(> 7)

83

Kevin Higgins UB XC and Track Club

35:50.1

7:13/M

 

25

(> 7)

79

Scott Ferguson UB XC and Track Club

37:57.0

7:38/M

 

26

21

73

Matt Moynihan Alumni

42:32.1

8:33/M