St. Bonaventure Student-Athletes Honored for Academic Excellence

St. Bonaventure Student-Athletes Honored for Academic Excellence

St. Bonaventure University held its Honors Ceremony on Saturday, May 12 in advance of Commencement ceremonies and a number of Bonnies student-athletes were recognized for their success in academics over their college careers.

In all, sixty-three student-athletes received their undergraduate degrees at Commencement. At the Honors Ceremony, St. Bonaventure student-athletes were well-represented as Bonnies athletes earned many of the University's top awards. 

The following is a list of honorees at the Honors Ceremony:

The Ideal Bonaventure Man (Winner)
Name: Jordan J. Powers (men's swimming)
Hometown: Lakewood, NY

General Excellence in the Science Curriculum (Winner)
Name: Eleanor F. Gerhard (women's tennis)
Hometown: Hershey, PA

General Excellence in the Business Curriculum (Honorable Mention)
Name: Matthew M. Eastman (baseball)
Hometown: Endwell, NY

General Excellence in the Communication Curriculum (Honorable Mention)
Name:  Ethan I. Kibbe (men's cross country/track)
Hometown:  Harrison Valley, PA

Overall Excellence in Sports Studies Award (Honorable Mention)
Name:  Morgan C. Phillips (softball)
Hometown: Cicero, NY

The Biology Award (Co-Winner)
Name: Jordan J. Powers (men's swimming)
Hometown:  Lakewood, NY

The John L. and Leone E. Worden Memorial Award (Co-Winner)
Name:  Jordan J. Powers (men's swimming)
Hometown:  Lakewood, NY

The Sigma Pi Sigma Award (Winner)
Name:  Aidan C. Wilson (men's swimming)
Hometown:  Thorndale, PA

The Carl Wagner Psychology Award (Honorable Mention)
Name:  David J. Vaccaro (baseball)
Hometown: Penfield, NY

The Alpha Gamma PSI Award (Honorable Mention)
Name: Nicole R. Antonacci (softball)
Hometown:  Syracuse, NY

The Thomas A. Augustine Award (Winner)
Name:  Gabriella B. Bowe (women's tennis)
Hometown: Freeport, Bahamas

The Thomas A. Augustine Award (Co-Honorable Mention)
Name: Devon M. McFadden (women's swimming)
Hometown:  Owego, NY

The Dr. Pierre Bretey Award (Winner)
Name:  Matthew M. Eastman (baseball)
Hometown:  Endwell, NY

The Dr. Pierre Bretey Award (Honorable Mention)
Name:  Sydney P. Cassagnol (women's soccer)
Hometown:  Denver, CO

The Accounting Excellence Award (Co-Honorable Mention)
Name:  Sydney P. Cassagnol (women's soccer)
Hometown: Denver, CO

The New York State Society of CPAs Senior Award of Honor (Co-Winner)
Name:  Mckenna B. Maycock (women's basketball)
Hometown:  Kennedy, NY

The New York State Society of CPAs Senior Award of Honor (Co-Winner)
Name:  Ryan T. O'Connor (baseball)
Hometown:  Rochester, NY

Outstanding Transfer Student in Accounting Award (Winner)
Name:  Thomas J. Baker (baseball)
Hometown: Acton, Ontario

The Y. S. Pandit Award (Honorable Mention)
Name: Danielle E. Vis (women's soccer)
Hometown: Milton, Ontario

The Austin Finan Award in Finance (Winner)
Name: Ryan T. O'Connor (baseball)
Hometown:  Rochester, NY

The Austin Finan Award in Finance (Honorable Mention)
Name: Patrick T. Sheerer (golf)
Hometown: Gibsonia, PA

The Award for Overall Excellence in Management (Winner)
Name: Kristine N. Wallace (women's lacrosse)
Hometown: Canandaigua, NY

The Award for Overall Excellence in Management (Honorable Mention)
Name: Dylan Glatz (golf)
Hometown: Jamestown, NY 

The Koop Award for Outstanding Achievement in the Broadcast Curriculum (Winner)
Name:  Ethan I. Kibbe (men's cross country/track)
Hometown:  Harrison Valley, PA

The Mark Hellinger Award (Winner)
Name:  Ethan I. Kibbe (men's cross country/track)
Hometown:  Harrison Valley, PA

The Master of Business Administration General Excellence Award for the Online Program (Winner)
Name: Adelyn M. Graf (women's swimming)
Hometown: Olean, N.Y.